Atmosféra konference
Ženy v byznysu 2022
Co jste na konferenci slyšeli jsme vložili do poznámek z jednotlivých vystoupení a jednotlivé okamžiky jsme zachytili na fotografiích. Pojďte se ještě jednou ponořit do atmosféry konference Ženy v byznysu.
Koho jste na konferenci viděli
Ženy a politika, Šárka Jelínková, 1. místopředsedkyně KDU-ČSL
Šárka Jelínková vyprávěla příběh své cesty do politiky, kam ji vedla touha něco ve společnosti změnit a taky výzvy lidí, kteří si všímali toho, co svou každodenní usilovnou prací dokázala. Ženy jsou obecně podle ní velmi pracovité, měly by se ale naučit nebát se své výsledky komunikovat. Bez odvahy totiž nelze zažít úspěch. Zatím je ale žen v politice málo. To přisuzuje také tomu, že se do jejich rozhodování více prolíná téma rodiny a ohled na to, jak se život jejích členů vstupem do politiky promění. Sama dostala nabídku na pozici ministryně, která by pro ni znamenala nutnost skloubit vrcholnou pozici s rodinou, a navíc životem ve Zlíně. V tu chvíli pro ni byla klíčová otázka, zda chce jít přes mrtvoly a dosáhnout nejvyšší mety, nebo to dělat tak, aby byla spokojená. Rodina pro ni vždy byla a je na prvním místě, proto nabídku nepřijala. A co by ráda změnila? Třeba to, aby společnost dokázala více ocenit ty, kteří pečují o děti nebo seniory.
Proč jsem se dokázala prosadit?
Adela Vinczeová, Televizní a rozhlasová moderátorka
Adéla Vinczeová s nadhledem a vtipem popisovala, že pro ni nebyl problém přijmout příjmení svého manžela. Naopak jej vnímá jako symboliku mužské ochrany. Jak říká, klidně se můžete jmenovat i jako garnýž v Ikea (Adéla), když máte sebevědomí. Velkou inspirací je taky její důvěra v život a to, že vždy jdeme správně. Všichni máme vždy ideální podmínky pro to, co se chceme naučit. Potřebujeme se naučit rozlišovat mezi intuicí a egem a jít do nových výzev i navzdory hlasu ega, že něco nezvládneme. Jaký mají podle ní ženy často problém? Chtějí, aby je někdo ocenil. Muž je se sebou spokojený, i když si s kolegy povídá v kuchyňce u kávy. Zato žena je často úplně sedřená a čeká na pochvalu, aby se mohla cítit doceněně. Ženy se potřebují naučit být více „na kávě“ a vnímat přitom svou hodnotu, díky čemuž je budou i muži lépe přijímat. A jak bojovat s trémou? Hlavně nebojovat ale přijímat. Je potřeba se dopředu připravit a pak se snažit být tady a teď a napojit se na diváky.
Panelová diskuze
Umění se prosadit
- Zuzana Ceralová Petrofová, Prezidentka PETROF Group
- Eva Hlavsová, Spoluzakladatelka Fondee
- Rut Bízková, Předsedkyně správní rady ISFOR z.ú.
- Radka Šušková, Jednatelka a zakladatelka New Dimension
Co je potřeba, abychom se dokázaly prosadit? Nejčastěji zazněly nebojácnost, vytrvalost a schopnost nést riziko a jít si za svým. A dělat věci s radostí, protože pak naše prosazení přijde přirozeně.
Zuzana Ceralová Petrofová mluvila o své rodinné firmě, kterou od svého otce přebírala se slovy „jestli to mám udělat, tak mi musíš věřit“. Stejný prostor se dnes snaží dopřát také další nastupující generaci a nechat jí možnost nosit do rodinného podnikání vlastní nápady. Chce dětem firmu dobře předat, jít příkladem a jednat dlouhodobě. Jak říká, umí balancovat mezi tím, kdy je potřeba bouchnout do stolu a kdy diskutovat.
Eva Hlavsová popisovala, jak se z introvertky učila vystoupit ze své komfortní zóny a prosadit se. Hodně se toho naučila v korporátu, pak ji ale tento pracovní život přestal naplňoval a založila si spolu s manželem vlastní firmu. Miluje pracovat s čísly a dávat je do kontextu.
Rut Bízková prezentovala nerovné zastoupení žen ve výzkumu, kdy procento žen studujících na vysokých školách je 65 %, ale žen s profesorským titulem už je pouze 15 %. Říká, že v praxi ale rozhodují argumenty, ne pohlaví. Ženy jsou navíc ve vědě i v politice potřeba, z její zkušenosti jsou odvážnější čistit prostředí od korupce.
Radka Šušková popisovala výhodu žen v tom, že je muži často v pracovním prostředí na první dobrou podceňují. Díky tomu má ve své roli dočasné krizové manažerky ve firmách možnost si je oťukat a zjistit, jací opravdu jsou. Důležité je ale s muži nebojovat, ale najít ty oblasti, ve kterých se s nimi doplňujeme.
Jak být pánem vlastního stresu
Barbora Riedl Černíková, Psychoterapeut, Managing Director v SHL Talent Assessment
Je možné žít život bez stresu? Barbora Riedl Černíková nám vysvětlila, k čemu je stres potřeba, jaké jsou jeho typy a jak nás aktivizuje, abychom danou situaci mohli dobře zvládnout. A taky nám stres ukazuje, na čem nám opravdu záleží. Úplně odstranit nejde, dobrá zpráva ale je, že se s ním dá naučit pracovat, a to nejlépe pomocí těla. Může nám pomoct automasáž, různé metody uzemnění, zapojení smyslových orgánů, zaměření se na tělesné pocity a dýchání.
Nenechte se odradit
Veronika Dulíková, vědecký pracovník, Český egyptologický ústav, Filozofický fakulta, Univerzita Karlova
Jít za svým dětským snem, studovat egyptologii a pak se tímto oborem jako žena živit? Pro to se rozhodla Veronika Dudlíková. Tato cesta ale rozhodně nebyla přímočaře jednoduchá. Egyptologie se jako studijní obor otevírá v Česku s několikaletými rozestupy. Navíc ji odrazovali, že tento obor a neustálé daleké cesty za sfingami určitě nejsou pro ženu dobře kombinovatelné s rodinou. Veronika se ale naštěstí odradit nenechala. Už během svého studia získala zaměstnání v oboru a během své praxe navíc se svou ženskou expedicí objevily dávnou sochu princezny – další ženy. Co Veronika doporučuje? Dělejte hlavně, co vás baví a nenechte se odradit!
Být vidět, (být) slyšet, vnímat!
Michaela Puchalková, Lektorka.trenérka improvizace.kouč&terapeut improspace.com
Podstatou improvizace je vidět sebe a druhé. Opravdu je vidět, slyšet a vnímat. V improvizaci necháváme druhé zazářit a nahráváme jim. Je to o impulzu. Když jej ucítíte, jdete. To klíčové je pak vzít chyby do hry, jsou součástí procesu. Je to o umění být připraven na několik variant, ale nakonec se nechat překvapit. Improvizátor je připraven všechno zahodit a přijít si pro úplně nové řešení.
Vyjednávací sílu najdete ve vztazích a empatii
Radim Pařík, Chief Negotiation Officer® | Certified Global Negotiator®
Věděli jste, že ve vyjednávání se nikdy neprosazujeme? A že je zásadní nastavit si předem cíl a přijatelné možnosti, mezi kterými se můžeme pohybovat? Platí, že čím měkčí formulaci použijeme, tím víc toho můžeme od druhé strany přirozeně chtít. Úplným klíčem k úspěchu jsou ale vztahy a empatie. Protože kdyby lidé uvažovali jen logicky, nebylo by vůbec potřeba vyjednávat. S tím nám pomůže taky aktivní naslouchání. Každý si navíc volíme nějakou strategii vyjednávání. Ať už vědomě nebo podvědomě. Proto je dobré znát a umět rozeznat základní typy: ústupu, tlaku, hra o čas, kompromis, spolupráce.
Jak vystupovat sebevědomě před publikem i před kamerou
Ondřej Staněk, Konzultant a lektor ve Staněk Consulting s.r.o.
Jak vystupovat sebevědomě a v čem je vystupování online před kamerou jiné než naživo? S Ondřejem Staňkem jsme zkoušeli praktické tipy pro vystupování od sebevědomého postoje přes přirozenou polohu rukou a používání gest až po správné udržování očního kontaktu s diváky. A také jsme se učili, jak sladit svá gesta a pohyby s rychlostí mluvy a že svaly mají paměť a častější používání gest si můžeme proto natrénovat před zrcadlem. Publikum vždy zrcadlí emoce řečníka, proto se naučme být při vystupování sebevědomí.
Houževnatost nebo talenty?
Petra Plemlová, Zakladatelka unuo.cz unuodesign.cz a PICKI.cz
Petra Plemlová na svém životním příběhu ukázala, jak může rozvedená máma čtyř dětí a s hypotékou na krku vybudovat úspěšné podnikání se 100 zaměstnanci. Petra navíc od svého dětství slýchávala, jak není dost dobrá, sourozenci jsou ve škole lepší a všechno ji trvá dlouho. Jak ale sama říká, na neúspěch je zvyklá. Ví, že nakonec všechno zvládne udělat. I když se to sedmdesátkrát nepodaří, tak to po sedmdesáté prvé jde udělat znovu. Možná právě proto je dnes její podnikání s dětským oblečením tak úspěšné, i když začínala doma od nuly jen s jedním šicím strojem ve svém panelákovém bytě. A jaké zaměstnance si dnes do týmu hledá? Hlavně ty, kteří milují svou práci a mají touhu se učit a překonávat výzvy.