Dnešní rychle měnící se trh, nové technologie a nová média nás všechny tlačí investovat více a více zdrojů (ať času nebo financí) do sebeprezentace, do marketingu… Myslím, že většině z nás je fakt asi jasné, že přísloví “sedávej panenko v koutě, budeš-li hodná, najdou tě” už není úplně dobrý tip, jak přistupovat k podnikání.

Pokud se na to dívám jako klient, konzument cizích služeb, zboží, tak mi to přijde jako jasné a samozřejmé. Marketuje se přece každý! A dát pár fotek na Instáč a/nebo natočit vlog, napsat blog nemůže být přece tak náročné… Pokud mám ale zvládat rozjezd nebo rozvoj vlastního podnikání, být top profík v tom, co klientům nabízím, stíhat se orientovat v legislativě, v základech účta, dělat kvalitně networking, sales, odbavovat pravidelně veškerou administrativu (nebo toto vše minimálně někomu zadat a pak to po něm převzít), pak si někdy možná říkáte jako já: proč jen den nemá víc hodin a kdy to vše mám vlastně stíhat?

Odpověď jsou: priority… jasně – opět jednoduché teoretické řešení, ale co teda konkrétně mám dělat? Jaké kroky? 

V mojí praxi kariérového kouče, který pomáhá lidem na různých důležitých kariérových křižovatkách, vč. startu či restartu podnikání je toto tematický evergreen. V dalších krocích se zaměřím tedy pouze na tu část online marketování našich služeb, zboží, kdy chceme primárně investovat vlastní čas, invenci, kreativitu a kus naší osobnosti, kterou chceme otisknout do promování našeho podnikání. 

A stranou nyní záměrně dávám situace, kdy si na marketing najmeme firmu nebo freelancera, a také to, kdy jste ve fázi, kdy se chcete zaměřit na marketing výkonnostní.

 

ZAČÍNÁME! OD OSOBNÍ ZNAČKY KE ZNAČCE FIREMNÍ

A od čeho? Přece od nás samotných. Doporučuji se mrknout na některé články o konceptu osobní značky (třeba tady nebo tady). Osobní značka je naše pověst, je to obraz nás samotných v očích našeho okolí. Osobní značku máme všichni – myslím, že fakt o většina z nás si okolí něco myslí, nějak nás vnímá. Na osobní značce doporučuji vědomě pracovat a pilovat ji, a to v průběhu celého našeho života. A platí to nejen pro podnikatele, ale v současné době i pro zaměstnance na trhu práce. 

Pokud si nejste jistí, jak na to, je fajn si prostě udělat alespoň jednou za rok určitou životně-profesní inventuru a podívat se na to, odkud kam jdu, kde jsem právě teď: co jsou moje aktuální hodnoty, vize, vášně, dovednosti, talenty, kdo je můj klient a hřiště, kde se v businessu pohybuji. Jeden z nástrojů, který vás touto inventurou bezpečně provede je třeba Kariérový diJÁř (www.diJAr.cz), nebo se můžete inspirovat v online kurzu na téma Osobní marketing, který vás provede tématem fakt do detailu. Ale třeba si prostě časem vychytáte vlastní systém toho, jak si takovou roční inventuru zpracovat. 

Ve chvíli, kdy vidím svoje aktuální životní priority, mohu updatovat také priority v promování své firmy a to, jak a do jaké míry, chci promítnout kus své osobnosti do marketingu. Což tedy platí především pro freelancery a lidi, kteří jsou marketingovou tváří svého businessu.

 

DOPORUČENÍ, JAK SE NEUTOPIT

1// Prvním krokem je tedy revize osobní značky, pravidelná inventura, kde v (nejen pracovním) životě jsem a kam dál chci směřovat svoji energii a čas.

2// Pokud vím, jaké jsou moje hodnoty, kam kráčím, je fajn se podívat na to, kde je síla mojí sebe-prezentace. Baví mě vizuál (focení, grafika, infografiky, … tj. prostě vyjádření se jakoukoliv vizuální formou)? Nebo mě baví více hra s jazykem (blogy, podcasty, …). Cítím se lépe v prezentaci v osobní rovině nebo online? 

OSOBNÍ A OBSAHOVÝ MARKETING

PRACOVNÍ LIST KE STAŽENÍ ZDARMA

Doporučuji vám si stáhnout tento pracovní list.

Často se setkávám s klienty, kteří mi říkají, že je nebaví Instagram / Facebook / či prezentovat se osobně či cokoliv dalšího – škála averzí lidí k prezentaci má více než 50 odstínů šedé 🙂 … Pokud nemám k nějakému nástroji nebo formě žádný vztah (nebo mám, a dokonce fakt hodně negativní), nedává smysl investovat energii nejprve do překonávání odporu, a pak teprve do toho, co za obsah vytvořit. 

Co má naopak smysl je definovat si to, co by nás mohlo bavit. Kde se budeme cítit dobře a tvoření obsahu nám bude dělat radost. Často slýchám od klientů “co neumí”, “co nechtějí”, “co je nebaví”, atp…. Je to v pořádku, protože i negativní filtr našich myšlenek je filtr. Nicméně ještě důležitější je vždy umět popsat “co umím”, “co chci”, “co mě baví”. A tak tomu je i v tomto kroku: je potřeba si popsat, kde cítím sílu svojí sebeprezentace: verbálně / vizuálně / online / offline. 

3// Dalším krokem směrem k prioritám jsou časové hranice. Kolik času budu chtít (a realisticky fakt mohu??) do marketingu investovat. Toto je otázka dost zásadní vzhledem k tomu, že narozdíl od placených kampaní, PPC a dalších jiných oblastí zejména online marketingu investujeme primárně naši invenci a čas. 

Co doporučuji? Méně je více, když je to pravidelně🙂 Pokud si naplánuji obhospodařovat 10 marketingových kanálů (sociální sítě, weby, prezentace na odborných eventech pro bono atp.) a pak zjistím, že vlastně nestíhám nic pořádně, není to ideální. 

Asi je to samozřejmě k diskusi a o preferencích, ale já preferuji dělat v obsahovém marketingu věcí méně a kvalitně. Navíc zejména na startu podnikání se musíme naučit fakt obrovské množství nových informací, dovedností. Takže pokud nechceme padnout vyčerpáním hned na startu, nebo si naplánovat milion úkolů, které akorát povedou k prokrastinaci, je fakt fajn si říci realisticky, jaké máte časové možnosti obsahovému marketingu se věnovat.    

Například, pokud je vaše cílovka na LinkedIn a vás baví práce s textem a rozhodnete se tu psát blog články, pak je lepší napsat jeden kratší blog měsíčně než 3 dlouhé články jednou za rok. 

 

3, 2, 1, STARTUJEME

Tak teorii máme projitou – a už nám zbývá jen realizovat:) Na závěr bych chtěla shrnout možná 3 důležité postřehy k rozumnému startu osobního / obsahového marketingu na základě práce s klienty, a konec konců i vlastní praxe:

  • začněte vždy u sebe > vy jste tvůrci vašeho businessu a vždy do způsobu podnikání, a tím pádem i marketingu, promítáme kus naší osobnosti
  • nezapomeňte, že dnes žijeme ve dvou světech: v online a v reálném > vaše prezentace bude uvěřitelná, pokud budete stejně autentiční na sociálních sítích jako v reálném životě a naopak 
  • osobní & obsahový marketing je důležitý, ale nemůže vám vzít veškerý čas a energii > děláte ho, abyste prodávali vaše služby a zboží – není to naopak!

Doporučuji vám stáhnout si tento pracovní list, do kterého si můžete přehledně zapsat, jak na to půjdete v praxi vy.

 

Autorka:  PhDr. Petra Drahoňovská

kariérový kouč / poradce / lektor, zakladatelka CareerDesigner.cz

Petra pracuje s lidmi a jejich rozvojem od 2004, od 2009 pak podniká na volné noze. Pod brandem CareerDesigner tvoří a vydává vlastní kreativní kariérové produkty jako je Kariérový diJÁř pro práci s osobním rozvojem a osobní značkou, Kariérové karTY pro volbu střední školy ad. V kariérovém koučování/poradenství s lidmi nejvíce řeší témata: práce s autentickou osobní značkou online i offline, velké profesní změny (jak na tranzice z oboru do oboru) a kariéru na cestách (gap years, sabbaticals, expat práci a kariéry digitálních nomádů).

Petra pracuje již několik let na dálku půl roku z roku ze Střední Ameriky. Původně ze Salvadoru, nyní více z Guatemaly a Mexika, kde také pořádá kariérové retreaty, kde lidem z Evropy skrz zážitky pomáhá poznat obyčejné životy zajímavých místních lidí.    

v=spf1 include:_spf.mlsend.com a include:spf.wedos.cz include:_spf.google.com ~all