Na naší konferenci potkáte i zajímavé muže, kteří vám poví zajímavé zkušenosti z jejich profesního života a jak se i oni vypořádali s různými nástrahami během života. Jedním z nich je právě zakladatel a spolumajitel DEVELOR Czech s.r.o. – David Fojtík. Pojďte se s námi podívat na to, jak využívá zkušeností z adrenalinových výstupů ve svém byznyse.

Davide, dobrý den. Jeden z mála mužů na naší konferenci Ženy v Byznysu. Jak jste o nabídce účasti uvažoval, jak jste vnímal, že budete v panelové diskusi zrovna na téma Komunikace muž vs. žena v byznysu?

Zmínil jsem se o té nabídce mé ženě a ta dostala upřímný záchvat smíchu a reagovala nějak ve smyslu “…tak Ty si určitě ten pravý”:) Zdravě mě to namíchlo a taky jsem si řekl, že občas je dobré vykročit mimo svou komfortní zónu.

Už víte, o čem budete mluvit?

Spíše spoléhám na otázky moderátora:) Ale jako majitel vzdělávací firmy trávím hodně času prodejem vzdělávacích programů HR ředitelům v korporátu, což jsou z nějakého důvodu z 90%+ ženy. Je to velmi specifický, ale zajímavý svět, tak to snad účastníky konference zaujme.

Vaším koníčkem jsou vysokohorské výstupy, kde všude jste byl a jaké hory jste zdolal?

Asi před deseti lety, ještě předtím, než se nám narodil náš nejstarší syn Matýsek, jsem vylezl na Mt Everest a na lyžích sjel jinou osmitisícovku Dhaulágirí. Ale jak se říká v jedné české komedii, “čo bolo, to bolo, terazky som..” hlavně tatínek, máme doma tři děti (nejmladší Ella má  9 měsíců) a tak nějak jiné životní priority:) Na horách mě tedy potkáte i dnes, ale nejčastěji na lyžích a v předklonu, jak učím děti lyžovat…

Výstup na Mt Everest

To muselo být hodně adrenalinové? Setkal jste se s nějakými kritickými situacemi, které jste musel řešit?

Adrenalinové i nebezpečné, ale to bývají všechna opravdová dobrodružství. Kritických situací bylo hodně, obecně nejtěžší je vyrovnat se se ztrátou lidí kolem vás. Pro mě osobně byla velká výzva porvat se s omrzlinami na Dhaulágirí, po kterých jsem přišel o všechny prsty na pravé noze. Ale občas je dobré, když vám dá život takhle “přes prsty”, naučí vás to pokoře a taky cenit si těch každodenních, obyčejných věcí…   

Často taky zmiňujete, že o těchto paralelách mluvíte ve svém profesním životě. Čím jsou tyto situace podobné? V čem Vám to pomáhá?

Na horách i v byznysu máte nastaveny nějaké plány a cíle, nebo třeba sny, máte kolem sebe lidi, se kterýma si je plníte, musíte při tom překonávat různé překážky… A stejně jako na horách, tak i v byznyse skoro nikdy nic nejde podle těch plánů, někdy jste holt dole a někdy nahoře, musíte umět improvizovat, motivovat sám sebe i ostatní kolem vás. Těch paralel je strašná spousta a často o nich přednáším ve firmách, ale třeba taky v mateřských školkách:)

Většinu profesního života jste strávil ve společnosti Procter&Gamble CEE a téměř před 10 lety jste založil vlastní společnost DEVELOR, která je předním hráčem na českém vzdělávacím a poradenském trhu. Co Vás k tomu vedlo?

Asi ta touha po dobrodružství a adrenalinu zmiňovaná výše:) Pravý důvod je ale asi svoboda a s tím spojená možnost volby. Obojí je pro mě vysoko na žebříčku osobních hodnot. Podnikání mi umožnilo dělat to, co chci, s lidmi, které mám rád.

Vy sám se specializujete především na školení a poradenství v oblasti leadershipu, manažerského rozvoje a prodeje. jakou nejčastější “otázku” řeší Vaši zákazníci?

V současnosti nedostatek kvalitních lidí na všech úrovních organizace. Hledají různé náborové “zkratky” jak na to vyzrát, aby v konečném důsledku zjistili, že kvalitní lidi jim do firmy přitáhne a hlavně udrží jedině kvalitní firemní kultura. Tu z větší části vytváří lídři, čímž se oklikou dostáváme zpět k leadershipu. Ten byl, je a vždy bude klíčový pro zdravý rozvoj firem.

Je něco, co byste účastnícím konference vzkázal / doporučil pro jejich vlastní byznys?

V první řadě, nebojte se začít! A pokud už nějaký byznys máte, postarejte se nejprve o své lidi. Ti vám to pak vrátí v bezvadné péči o klienty, kteří vám pak rádi zaplatí vaše faktury. Everybody happy:)

A jaké další workshopy a přednášky najdete na konferenci? Podívejte se na program ⬇⬇⬇

v=spf1 include:_spf.mlsend.com a include:spf.wedos.cz include:_spf.google.com ~all