Narození dítěte je zásadní životní událost, při které to vypadá, že se svět začal točit na druhou stranu. Najednou se objeví tvor, který je nejdůležitější na světě, a vyžaduje plné nasazení a veškerou pozornost. Ženám se často změní hodnoty, vnitřně dozrají a posunou se v osobním rozvoji o obrovský kus dopředu. Přečtete si článek od spoluzakladatelky značky BabyOffice, která je partnerem naší konference Ženy v Byznysu.

 

Rodičovská dovolená jako pracovní restart

 

Rodičovská dovolená je v Čechách velkorysá. Matka nebo otec může zůstat s dítětem až 4 roky doma. Je to skvělá příležitost, uvědomit si, co chce člověk v životě dělat. Zamyslet se nad svými životními a pracovními cíli a nastavit je ke spokojenosti celé rodiny. Péči o dítě lze díky různým komunitám a možnostem hlídání vyladit tak, že zbyde čas i na osobní rozvoj a práci na zkrácený úvazek.

V této době je také ideální čas pro start vlastního podnikání. Pokud rodič pobírá rodičovský příspěvek, platí za něj zdravotní i sociální pojištění stát. Založení živnostenského listu je tedy bez rizika, že člověk bude muset platit minimální zálohy, i když ještě nic moc nevydělává.

Existuje celá řada podpůrných programů pro rodiče na rodičovské dovolené, které pomáhají ženám držet krok se svojí profesí. Stále více firem si uvědomuje, jak cenní zaměstnanci, jsou ženy po mateřské dovolené, a snaží se jim situaci ulehčit. Pořádají pro ně vzdělávací programy s cílem usnadnit jim návrat a udržovat je v dobré kondici. Společnost Rossmann se snaží ulehčovat život maminkám a sponzoruje zajištění hlídání na akcích osobního rozvoje jako je Konference Ženy v Byznysu, Festival Evolution a další.

Základem je spolehlivé hlídání dětí

 

Ne každá maminka si může dopřát během rodičovské dovolené čas pro sebe a svůj rozvoj. Ať už je důvodem vlastní podnikání, které nelze přerušit, nutnost živit rodinu, zvýšená potřeba seberealizace nebo jiný důvod, vždy jsou na ženu kladeny vysoké nároky, jak situaci ustát.

Matky samoživitelky jsou z tohoto pohledu nejohroženější skupinou.

V případě, že člověk potřebuje nebo chce pracovat, je důležité zajistit si kvalitní hlídání. Existuje řada možností. Nejpohodlnější a pro dítě do cca roka a půl nejlepší, je najmout spolehlivou a kvalitní chůvu. Ať už přes doporučení, agenturu nebo portál jako je hlidacky.cz.

Děti starší než 18 měsíců už často vítají kolektiv ostatních dětí. Pak je možné zkusit dětskou skupinu nebo soukromou školku v okolí domova nebo v místě zaměstnání. Je potřeba vzít v úvahu, že každé dítě je jiné. Jedno se honí za ostatními dětmi sotva se naučí chodit, jiné v kolektivu trpí.

Bohužel dětské skupiny, které vznikly před pár lety, se budou do 5 let rušit, nahradí je jesle, které se rušily před zavedením dětských skupin. Nekoncepčnost vládních opatření, která se týkají péče o děti, je nepříjemná pro všechny zúčastněné – rodiče, zařízení péče o děti i firmy.

Dítě je nejlepší učitel

 

Péče o dítě je krásné životní poslání, ale někdy dá pořádně zabrat. Maminky se shodují na tom, že dítě jim velmi pomohlo ve zvládnutí time-managementu. Ženy se na rodičovské dovolené se také zdokonalují ve své manažerské roli, posilují umění improvizace a stávají se mistryně v komunikaci.

Není proto třeba obávat se uvést rodičovskou dovolenou ve svém pracovním životopise. Zvláště pokud je žena během rodičovské dovolené aktivní – zkouší podnikání, vzdělává se a snaží se zůstat v kontaktu se svou profesí.

 

Autorka: Hana Müllerová

Hana je podnikatelka, matka 3 dětí. Je spoluzakladatelkou eventové agentury Baby Office, která pomáhá aktivním lidem najít rovnováhu mezi prací, rodinou a zábavou. Mezi nejvyhledávanější služby Baby Office patří hlídání dětí ve firmách a na akcích pro dospělé, pořádání zážitkových akcí pro celé rodiny jako jsou family days, mikulášské, dny otevřených dveří apod. Snaží se podporovat budování komunitního života ve firmách, v obcích i městských částech.

v=spf1 include:_spf.mlsend.com a include:spf.wedos.cz include:_spf.google.com ~all